Publikované: .

Asi nikoho neprekvapí štatistika, že zadlženosť občanov Slovenska každým dňom rastie. Mnoho ľudí vidí ako vinníkov ľahkovážne banky či počínanie úžerníkov a rôznych podvodníkov, ktorí sú schopní pre pár desiatok EUR pripraviť dlžníka o strechu nad hlavou.

Ak sa ale nad sebou zamyslíme, zistíme, že pravý problém zadlženia je v každom z nás. Sme netrpezliví, chceme mať všetko ihneď, i keď na to nemáme dostatočné množstvo peňazí. Ak do toho pridáme závisť (sused si kúpil nové auto, suseda bola pri mori) a trochu márnomyseľnosti, máme všetky predpoklady dostať sa do dlhovej pasce!

1.      Nepožičiavajte si

Nad touto radou sa každý z vás pousmeje, že to nie je žiadna rada. Z časti máte pravdu. Život je plný prekvapení a zvratov a len málokto z nás dokáže zaistiť bývanie, kúpiť auto či reagovať na nepredvídateľnú udalosť bez nutnosti zadlženia sa. Ak si teda musíte požičať, tak iba na naozaj nevyhnutnú vec s istotou, že budete schopní pôžičku platiť včas. Ak si istí nie ste, pôžičku si neberte! Majte na pamäti, že žiadna pôžička nie je zadarmo, vždy zapožičanú čiastku preplatíte. V prípade porušenia zmluvných podmienok sa k úrokom pridávajú sankcie a zmluvné pokuty, ktoré pôžičku dokážu výrazne predražiť.

Ak si budete požičiavať, držte sa ďalšími našimi radami:

2.      Majte prehľad a poriadok vo svojich financiách

Majte vždy prehľad o svojich príjmoch, výdavkoch a dlhoch. Ak máte za sebou neuzatvorenú finančnú minulosť, hľadajte, oslovujte svojich veriteľov, obráťte sa na súd, navštívte register neplatičov, aby ste mali istotu, že viete o všetkých svojich záväzkoch a v budúcnosti vás nič neprekvapí.

Náš tip – vyskúšajte kalkulačku príjmov a výdavkov.

3.      Keď máte viac dlhov, konsolidujte

Ak máte viac dlhov, zlúčte ich do jedného – tzn., konsolidujte. Ušetríte na nemalých poplatkoch a budete mať svoj dlh lepšie pod kontrolou. Majte ale na pamäti, že konsolidácia pôžičiek sa vyplatí iba pri relatívne nízkych dlhoch. Pri veľkých dlhoch je výhodnejšie individuálne riešenie, ako je napríklad správa záväzkov od jednej z najväčších oddlžovacích spoločností na Slovensku – Prvej Oddlžovacej.

4.      Nepožičiavajte si na splatenie pôžičiek

V prípade, že nezvládate splácať už existujúce pôžičky, je pravdepodobné, že ďalšiu pôžičku rovnako nebudete schopný splácať. Nezadlžujte sa nezmyselne. Navyše platí úmera – čím máte viac pôžičiek a dlhov, tým menej máte možností si požičať. Pre nízku bonitu ľudia často končia u nebankových inštitúcií a rôznych úžerníkov.

5.      Počítajte vždy s rezervou

Pokúste sa žiť tak, aby ste mali finančnú aj časovú rezervu. Nie je nič horšie, ako žiť od výplaty k výplate a nebyť pripravený na žiadny nečakaný výdaj. Všetky svoje problémy riešte včas a nikdy sa nerozhodujte pod tlakom. Svoje rozhodnutia by ste potom mohli ľutovať.

6.      Pozor na podpisy

Tato zásada platí univerzálne – keď niečomu nerozumiete, nič nepodpisujte. V prípade podpisu pôžičiek sa jedná predovšetkým o dlhé a neprehľadné zmluvy, ktoré majú niekoľko stránok zmluvných podmienok. Na druhej strane je netrpezlivý veriteľ, ktorý vás už po pár minútach núti do podpisu. Vždy si všetko riadne prečítajte, rozmyslite a nenechajte na seba tlačiť.

7.      Postavte sa problémom čelom

Mnoho ľudí, ktorí sa dostali do finančných problémov, má pocit letargie, apatickosti a nemá silu už nič riešiť. Nepreberajú upomienky, nečítajú listy od veriteľov a začnú veci riešiť až v krajnom prípade, keď pri ich dverách zazvoní exekútor. Aj keď je to ťažké, neprepadajte panike, jednajte s veriteľmi, skúste nájsť riešenie v podobe zníženia splátok, konsolidácie alebo sa obráťte na oddlžovaciu poradňu, ktorá vám zariadi osobný bankrot.

Na webe Prvej oddlžovacej nájdete aj bezplatné poradne – oddlžovaciu a psychologickú (otázky zodpovedá Mgr. Richard Gróf, PhD.). Preto sa nebojte vyplniť formulár a zaslať svoju otázku alebo problém. Každý problém je riešiteľný!

8.      Preberajte poštu

Táto rada úzko súvisí s predchádzajúcou. Mnoho ľudí si mylne myslí, že ak si neprevezmú poštu, v našom prípade úradný list alebo predvolanie, tak tieto dokumenty nenadobudnú právnu moc. To je však veľký omyl, existuje fikcia doručenia. To znamená, že aj keď si predvolanie neprečítate, aj tak vhodením do schránky beží lehota pre možnosť podania odporu z vašej strany. Pokiaľ nereagujete, súd to berie ako potvrdenie súhlasu z vašej strany a dané rozhodnutie nadobúda právnu moc.

9.      Urobte si zadné vrátka

Majte vždy záložnú alternatívu, ak by sa niečo stalo. Môže sa jednať napríklad o životné poistenie, ktorého plnenie by dokázalo pokryť vaše dlhy v prípade smrti či ťažkého úrazu, aby ste do svojich problémov nezaťahovali aj najbližších.

Prejeme vám život bez dlhov.