Publikované: .

Televízia Markíza zistila, že úvery pre nemajetných stopli aj ďalšie nebankovky.

  1. 02 2016 18:30 , článok bol aktualizovaný 26. 02 2016 19:12 | BRATISLAVA/Tomáš Velecký

Najväčšia nebankovka na Slovensku končí. Provident rozpúšťa sieť pôžičkových agentov. Televízia Markíza zistila, že úvery pre nemajetných stopli aj ďalšie nebankovky. Prepli do stand-by módu a čakajú už len na vrátenie starých dlhov. Mnohé z nich sa potom zrejme vytratia úplne.

Provident Financial na celom Slovensku rozpúšťa sieť 800 pôžičkových agentov. Ďalším trom stovkám kmeňových zamestnancov v týchto dňoch oznamuje, čo s nimi bude.

„Po dôkladnom posúdení dopadu legislatívnych zmien na naše podnikanie sme sa rozhodli ukončiť poskytovanie úverov do domácnosti prostredníctvom siete obchodných zástupcov na Slovensku a neponúkať ďalej ani úver na účet,“ povedal nám hovorca skupiny Provident Financial Nick Jones.

Podľa našich informácií balia kufre aj iné pôžičkové firmy. „Viacero spoločností po poslednej novele zákona muselo prerušiť poskytovanie svojich služieb,“ tvrdí mediálny zástupca nebankoviek Ivan Kahanec.

Reportér Tomáš Velecký zavolal do nebankoviek tváriac sa, že si chce požičať peniaze.

call centrum Fair Creditu:

„S čím vám mohu pomoci?“
Dobrý deň, tu je Tomáš Velecký. Ja sa chcem spýtať, či by bolo možné požičať si u vás peniaze.
„Tak naše společnost má v tuto chvíli pozastavené poskytovaní půjček, jelikož došlo ke změně legislativy.“

call centrum Kešovky:
„Musíte mať príjem. Výplatu musíte odniekiaľ dostávať.“
Aj sociálne dávky sa počítajú za príjem?
„Tak aj to je príjem, ale myslím si, že nie je dostatočný na to, aby ste vedeli splácať úver.“

Táto odpoveď na otázku o pôžičke síce nebola zamietavá. No naznačuje, ako sa nebankovka snaží zmeniť. Donútil ju k tomu zákon. Jeho príkazy sú jasné. „Sprísnenie úrokového stropu. A zároveň je to aj zákaz doplnkových služieb,“ vysvetlil Kahanec.

Inými slovami: Úver v nebankovke už preplatíme najviac dvakrát drahšie ako v bežnej banke. A bonus vo forme osobného vyberania splátok je zakázaný, čiže dlžník si vrátenie peňazí musí postrážiť sám. Rizikoví klienti bez práce tak majú smolu.

„Tá klientela v súčasnosti nemá žiadnu legálnu možnosť na to, aby si požičali peniaze. Čiže to, čo aj očakávame, je, že sa obrátia na čierny trh,“ dodal Kahanec.

Teda na pôžičkárov bez povolenia NBS. Väčšinou inzerujú na internete alebo v regionálnej reklamnej tlači. Dlžoby sa v týchto prípadoch často končia dlhovou pascou, v extrémnych prípadoch dokonca stratou strechy nad hlavou.

 

http://www.tvnoviny.sk/ekonato/1820874_najvacsia-nebankovka-na-slovensku-konci-vrateniu-dlhov-sa-nikto-nevyhne